hamburger icon
close menu icon
pl arrow

O NAS

poznaj naszą historię

Pensjonat znajduje się w dwóch staromiejskich kamienicach. Na parcelach wyznaczonych XIII wieku. Fundamenty i piwnice są też z tego czasu. Po zniszczeniach z 45 roku elbląska starówka została w większości rozebrana i materiały budowlane zostały użyte do odbudowy Warszawy i Gdańska. Odbudowano tylko najważniejsze zabytki.

W czasach komunizmu podobno planowano zabudować teren blokami mieszkalnymi. Podobny projekt zrealizowano w Malborku. Ówczesny generalny konserwator zabytków - Wiktor Zin, znany z telewizyjnego programu "Piórkiem i węglem" nie zgodził się. Dzięki temu w latach 80tych zaczęto odbudowywać stare miasto w Elblągu. Wciąż jesteśmy w trakcie tego procesu. Prawie 80 lat po wojnie. Na odbudowę czeka cała Wyspa Spichrzów. 

Zakrojone na bardzo szeroką skalę badania archeologiczne był ewenementem na skale europejską. Dawały rzadką możliwość gruntowego przebadania całego średniowiecznego założenia miejskiego. Zebrane materiały, setki tysięcy przedmiotów zalegają magazyny elbląskiego muzeum i będą pożywką dla kolejnych pokoleń archeologów.

Nasze dwie kamieniczki zostały odbudowane w okolicach roku 1990. W jednej z nich pod numerem 26 otworzyliśmy w 1995 pierwszy pub w Elblągu, nieprzerwanie działający do dziś. W 2004 roku oddaliśmy do użytku gości 8 pokoi, a parę lat później 8 kolejnych. 

W sumie możemy przyjąć 40 kilka osób. 

Przed pensjonatem jest duży taras piwny. Ulica świętego ducha, przy której znajdujemy się ma charakter wybitnie staromiejski. Po drugiej strony ulicy jest pięknie odrestaurowana i oświetlona Biblioteka Miejska i dawny browar z oryginalną fasadą  z XVII wieku, gdzie dziś prezydent miasta przyjmuje ważniejszych gości, odbywają się różne uroczystości.

Wnętrze pensjonatu też jest w stylu i duchu staromiejskim.

Dzięki temu, że elbląską starówkę zaczęto odbudowywać później niż większość starówek w Polsce. Jest wyjątkowo piękna. Dzięki nowym technologiom i materiałom zapiera ona dech w piersi. Słyszymy to codziennie. 

Po otwarciu przekopu mierzei wiślanej spodziewamy się w najbliższych latach wzmożonego ruchu wachtowej marinie, która jest w samym środku miasta.

Zimą pensjonat obsługuje głównie gości przyjeżdżających służbowo. Latem natomiast turystów zainteresowanych rejsem po rzece i pochylniach. W czasie pobytów kilkudniowych goście zwiedzają zamek w Malborku, Frombork(z rejsem do krynicy morskiej) i Trójmiasto(odległe o 30 minut).

 

Pensjonat M.F.***

ul. Świętego Ducha 26

82-300 Elbląg

phone icon
ZAREZERWUJ TERAZ
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda